top of page

האם ניתן להיעזר בהומיאופתיה להרזיה?

כיצד ניתן לעזור ?


מכוני הרזיה צצים כפטריות לאחר הגשם, אך במקרים רבים צריך שינוי עמוק ופנימי בכדי לחולל מהפך משמעותי ועמוק אצל הילד עם בעיית משקל. שינוי שיחזיק מעמד כך שהירידה במשקל לא תהיה קצרה ומתסכלת. ההומיאופתיה מנסה לטפל בבעיה מהשורש, להבין מה הסיבות שגרמו להשמנה, מהיכן נובעת הבעיה, ובטיפול מקיף והוליסטי להביא את הילד לידי איזון והרזיה.

 

עליה במשקל והשמנת יתר אצל ילדים היא תופעה שהולכת ומתגברת. הדבר נובע ממספר סיבות: אוכל תעשייתי – האימהות פחות בבית ולכן הילדים מוזנים באוכל תעשייתי מוכן שיש בו יותר קלוריות ופחות מזין ובריא. ישיבה מרובה מול הטלוויזיה והמחשב ופחות פעילות פיסית. ממתקים חטיפים וג'אנק פוד זמינים ובשפע כך שקשה לעמוד בפיתוי. וכמובן אכילה רגשית שמשמעותה- שיכוך והטבה זמניים של רגשות כואבים כמו: תסכולים, כעסים ועצב בעזרת אוכל. קיימות כמובן סיבות רבות ונוספות, אלו הן העיקריות לדעתי.

לצד הסיבות האלה קיימות כמובן סיבות רפואיות, בעיות במטבוליזם ועוד…

ההומאופתיה מסוגלת ויכולה להתמודד בצורה עמוקה ושורשית עם רוב הבעיות שגורמות לאכילת יתר.

לפני ההתייחסות לטיפול בהשמנת יתר אקדים ואסביר בקצרה מהי הומיאופתיה וכיצד הדברים מתקשרים לענייננו.

הומיאופתיה היא שיטת ריפוי שנתגלתה לפני כ200 שנה ע"י ד"ר סמואל האנמאן בגרמניה. אחד העקרונות המרכזיים בשיטת ריפוי זו היא מציאת תרופה אינדיבידואלית לכל אדם על פי מכלול הסימפטומים והמאפיינים שלו.

אם מגיעים 10 ילדים הסובלים מעודף משקל, לכל אחד מהם תותאם תרופה שונה. אם ילד אחד עצבני וילד שני רגוע וילד שלישי אוהב רק מתוק ורביעי משתוקק להרבה בשר וחמישי סובל מפחדים והשישי ביישן וחסר ביטחון, כל אחד מהם יקבל תרופה שונה בהתאם למה שמאפיין אותו, תרופה שתאזן אותו ותרפא אותו.

 

ילד שסובל מהשמנת יתר יגיע לטיפול שמהלכו הראשון הוא פגישה של כשעתיים בהם ההורים והילד מספרים ככל שניתן על הילד, בעיותיו, מאפייניו, הרגליו. ההומיאופת אוסף את כל המידע ממשיך ושואל שאלות להבהרה, ועל פי כל המידע שבידיו מתאים לילד את התרופה ההומיאופתית המתאימה ביותר. בדרך כלל מצב כזה ידרוש מספר פגישות כשהתדירות היא כפעם בחודש. המטרה היא להביא את הילד לאיזון כך שהצורך והעניין באוכל יפחת.

 

מקרה לדוגמה של ילד בן 14, המגדיר את עצמו כמכור לפחמימות. הילד מספר שאינו יכול לעמוד בפני לחמים טריים, עוגות ושאר מיני מטעמים. אוכל מבושל פחות מדבר אליו. הילד סובל ממשקל עודף של כ20 ק"ג. במהלך התשאול התברר כי הילד סובל מחוסר ביטחון. הוא מאד חברותי למרות תחושת חוסר הביטחון, מאד חם ואוהב, מחובר מאד להוריו, יכול לשבת שעות במחשב. ספורט לא כ"כ מדבר אליו. יש מעט פחד גבהים. גם האב סובל מהשמנת יתר וממשיכה לפחמימות. הילד סה"כ משקיע בלימודים, ילד טוב וממושמע, אין בעיות משמעת ואין מרדנות. הוא קיבל את התרופה המתאימה לו ביותר: calcarea-carbonica במנה אחת. לאחר כחודש חזר לפגישת מעקב. ע"פ הדיווח ירד כ-4 ק"ג, והחלק המשמח היה כי עשה זאת בלי דיאטה מיוחדת אלא מתוך תשומת לב לעניין ופחות משיכה ותשוקה לפחמימות. הוא העיד כי לא מרגיש את הצורך העז שהיה לו, וכיוון שכך אכל פחות וירד במשקל. במהלך השנה ירד את 15 ק"ג הנותרים ומאז עברו שנתיים והוא מתמיד במשקל מאוזן ועושה יותר ספורט מבחירה.

יש מקרים שהטיפול ההומיאופתי ישולב בדיאטה ובתמיכת דיאטטיקנית כאשר ההומיאופתיה תהווה את התמיכה והאיזון להרזיה קלה יותר עם יכולה שליטה והתמדה מתוך כך שהתרופה ההומיאופתית מאזנת את הגוף.

מרכזי לימוד בת"א ובצפון 

לימודים   בשעות אחה"צ 

לימודים מרוכזים ליום אחד בשבוע

bottom of page